Królowie Strzelców: Sandro Mazzola

Sandro Mazzola to legendarny zawodnik Interu Mediolan. Na boisku najczęściej pojawiał się na pozycji pomocnika bądź napastnika. Żyłkę piłkarską odziedziczył prawdopodobnie po ojcu- Valentino Mazzoli. Był on niezwykłym piłkarzem i kapitanem zespoły AC Torino. Jego życie i kariera zostały jednak tragicznie przerwane w 1949 roku w wyniku katastrofy lotniczej. Sandro całą swoją karierę poświęcił dla Interu, po zakończeniu kariery piłkarskiej przez osiem lat obejmował stanowisko dyrektora sportowego klubu. Dziś można usłyszeć go podczas występów reprezentacji Włoch, komentuje on powiem mecze dla telewizji Rai.

Narodziny legendy Nerazzurrich

Alessandro Mazzola, znany całą karierę jako Sandro Mazzola urodził się 8 listopada 1942 roku w Turynie. Do Interu dołączył w 1960 mając zaledwie 18 lat. Pierwszy mecz rozegrał 10 czerwca 1961 roku, było to niezwykle bolesne spotkanie dla niebieskich. Przegrali z Juventusem z zawrotnym wynikiem 1:9. Jednak dla Mazzoli było to na swój sposób zwycięskie spotkanie, do niego bowiem należy jedyna bramka zdobyta dla Interu.

Po niesamowitym debiucie Mazzola szybko stał się zawodnikiem pierwszego składu Juventusu, a z czasem głównym filarem zespołu Helenio Herrery. Podczas całej swojej kariery w klubie zagrał łącznie w 417 meczach ligowych, podczas których strzelił 116 goli. Podczas rozgrywek o Puchar Włoch pojawił się w 80 meczach, w których zdobył 24 bramki.

Za jego kadencji Inter zdobywał kolejne mistrzostwa, czterokrotnie Scudetto, dwa razy Puchar Mistrzów oraz dwa razy Puchar Interkontynentalny. Mazzola został wybrany na króla strzelców Serie A w roku 1965.

Kariera w reprezentacji narodowej

Do reprezentacji Włoch dołączył w 1963 roku, jako 20 latek. Pierwszy mecz w narodowych barwach rozegrał przeciwko reprezentacji Brazylii podczas Mistrzostw w 1963 roku. W latach 1966, 1970 i 1974 zagrał w finałach Mistrzostw Świata, w 1970 sięgając po srebrny medal. W 1968 roku Włosi z Mazzolą w składzie zostali Mistrzami Europy.