Zawodnicy: Edin Džeko

Džeko dołączył do Interu w sierpniu 2021, gdzie gra z numerem 9 na pozycji napastnika. Od wielu lat jest również zawodnikiem reprezentacji narodowej Bośni i Hercegowiny. W reprezentacji ma na swoim koncie dwa rekordy. Jest najskuteczniejszym zawodnikiem w historii reprezentacji. Zagrał również w największej ilości meczy w drużynie reprezentacji.

Sylwetka zawodnika

Edin Džeko urodził się 17 marca 1986 roku w stolicy Bośni i Hercegowiny, Sarajewie. Jako dziesięciolatek został zawodnikiem lokalnego klubu FK Željezničar. W 2005 roku został zawodnikiem czeskiego FK Teplice, gdzie w przeciągu dwóch lat zdążył zdobyć tytuł wicekróla strzelców oraz najlepszego obcokrajowca grającego w czeskiej lidze.

Dzięki świetnej grze w Czechach, Džeko został zauważony przez niemiecki klub VfL Wolfsburg. Bośniacki napastnik został wykupiony za 4 miliony euro i w krótkim czasie stał się najlepszym strzelcem sezonu. Drużyna pierwszy sezon z nowym zawodnikiem w składzie zakończy zdobywając tytuł Mistrza Niemiec 2008/2009. Do 2011 roku rozegra tu łącznie 111 meczy, podczas których zdobędzie 66 goli.

Kolejnym przystankiem w karierze Edina Džeko był Manchester City, do którego przejdzie w styczniu 2011 roku. Angielski klub za transfer strzelca zapłaci 27 milionów funtów, rekordową kwotę w historii Bundesligi. W angielskim klubie zagra w łącznie 130 meczach, podczas których zdobędzie 50 bramek. Bośniak przyczyni się do zdobycia Mistrzostwa Anglii podczas sezonu 2011/2012 oraz ponownie w 2013/2014. W 2012 roku wygrają Tarczę Wspólnoty.

W 2015 roku Džeko zagra pierwsze mecze jako zawodnik AS Roma. Początkowo jako zawodnik wypożyczony z Manchesteru City, lecz w 2016 roku na stałe podpisał kontrakt we Włoszech.

One thought on “Zawodnicy: Edin Džeko

  1. Swojego czasu było bardzo głośno o Dzeko, ostatnio coś o nim przycichło w mediach.

Comments are closed.