Królowie strzelców: Giacinto Facchetti

Giacinto Facchetti to legenda włoskiego futbolu. Podczas swojej kariery w Interze został prekursorem ofensywnego stylu gry, kopiowanego później przez wielu bocznych obrońców. Z Drużyną Niebieskich wielokrotnie zdobywał zarówno tytuł mistrza Włoch, ale również mistrza Europy i dwukrotnie Mistrzostwo Świata. Jego karierę ukoronowało jednak odznaczenie nagrodą Fair Play UNESCO w 1980 roku.

Początki legendy i kariera w Internie Mediolan

Giacinto Facchetti przyszedł na świat 18 lipca 1942 roku we włoskiej miejscowości Treviglio. To właśnie tutaj wstąpił do miejscowego klubu piłkarskiego CS Trevigliese. Jako osiemnastolatek został odkryty przez Heleniego Herrerę, który zapewnił mu miejsce w składzie Interu Mediolan. Facchetti przez całą swoją profesjonalną karierę związany był mediolańskim klubem.

Pierwsze Mistrzostwo Włoch drużyna wzbogacona o młodego zawodnika zdobyła już w 1963 roku. Rok później Nerazzurri sięgnęli po Puchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny. W kolejnych sezonach drużyna ponownie zdobywała wyróżnienia zarówno na skalę krajową jak światową. Z Facchetti w składzie, Inter zdobędzie mistrzostwo Włoch łącznie czterokrotnie (kolejno w latach 1963, 1965, 1966 oraz 1971). Puchar Europy zdobędą dwa razy, oprócz triumfu w 1964 kolejny nastąpi już rok póżniej w 19965. Puchar Interkontynentalny zdobędą również dwa razy- po raz pierwszy w 1964, i kolejny w 1965.

Facchetti pod czujnym okiem trenera Herrery dał początek catenaccio- był to nowatorski sposób zabezpieczania dojścia przeciwnika do bramki. Facchetti był jednym z ważniejszych zawodników defensywnych, stosujących ten sposób gry. Dzięki wysokiemu wzrostowi (Giacinto mierzył bowiem aż 191 cm) był niezwykle trudny do wyminięcia. Podczas 476 rozegranych jako zawodnik Interu strzelił łącznie 59 goli.

Dokonania w reprezentacji Italii

W okresie od 1960 roku do 1977 Facchetti występował jako zawodnik reprezentacji Włoch. Podczas 94 meczy rozegranych w barwach narodowych zdobył łącznie 3 bramki. Podczas 70 z tych gier pełnił rolę kapitana drużyny. Jego charakterystyczny i przede wszystkim skuteczny styl gry został doceniony przez wielu fanów i nie tylko. W 1965 roku zajął drugie miejsce w plebiscycie na najlepszego piłkarza w Europie- wyróżnienie przyznał mu  tygodnik France Football.