Królowie strzelców: Giuseppe Meazza

Giuseppe Meazza to legendarny napastnik Interu Mediolan. Bezsprzecznie uważany za jednego z najlepszych włoskich zawodników w całej historii piłki nożnej. Od 1980 roku stadion, który dzieli Inter oraz AC Milan został nazwany Stadionem Giuseppe Meazzy.

Legenda lat 30. XX wieku

Giuseppe Meazza przyszedł na świat 23 sierpnia 1910 roku w Mediolanie. Już jako zaledwie 17 latek wstąpił do Interu Mediolan, gdzie pozostał do 1940 roku. Po opuszczeniu klubu będzie grał kolejno w AC Milan, Juventusie F.C. oraz w Atlancie BC. Jednak finalnie powróci do macierzystego klubu aby w kolorach Interu zakończyć karierę w 1947 roku.

W barwach czarno-niebieskich rozegrał łącznie 361 meczy, podczas których oddał oszałamiającą ilośc bramek 249. Jego niezwykła skuteczność była nagradzana tytułem króla strzelców ligi włoskiem w latach 1930, 1936 oraz 1938. Z Interem dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 1934 roku oraz w 1938), a także mistrzostwo Włoch w latach 1930 oraz 1938.

Nieustraszony reprezentant Włoch

Dwukrotnie zdobywał mistrzostwo świata z reprezentacją Włoch. Pierwsze zwycięstwo Włosi odnieśli w 1934 roku,>dzięki dwóm bramkom wbitym przez Mezazzę. Kolejne zwycięstwo zgarnęli już w 1938 roku. W reprezentacji rozegrał łącznie 58 meczy, podczas których zdobył 33 bramki- za każdym razem doprowadzając drużynę na szczyt podium.

Podczas Mistrzostw Świata w 1938 roku doszło do ciekawej sytuacji podczas meczu Włochy-Brazylia. Gdy Mezzaza przygotowywał się do oddania rzutu karnego, jego spodenki nie wytrzymały napięcia i rozerwały się ukazując bieliznę piłkarza. Jednak nie było to coś co było w stanie wyprowadzić legendarnego strzelca, Giuseppe Meazzę z równowagi czy rytmu piłkarskiego. Przytrzymał on malfunkcyjną część garderoby i wbił piłkę do bramki, nie zważając na bramkarza brazylijskiej drużyny.