Legendarny numer 4 Javier Zanetti

Numer cztery Javiera Zanettiego jest zastrzeżonym w Interze Mediolan. Wieloletni zawodnik oraz kapitan drużyny a obecnie wiceprezydent klubu w barwach klubu wystąpił w ponad 800 meczach. Poprowadził czarno-niebieskich do zwycięstwa podczas Pucharu Ligi Mistrzów, Pucharu UEFA oraz Klubowych Mistrzostw Świata. Wspólnie trzykrotnie wygrali Puchar Włoch, również trzykrotnie Superpuchar Włoch oraz pięciokrotnie Mistrzostwo Włoch. FIFA zakwalifikowało go do rankingu setki najlepszych piłkarzy wszech czasów.

Oprócz ogromnego wkładu w rozwój drużyny udziela się również społecznie, za co Mediolan przyznał mu nagrodę Ambrogino d’Oro. Jest zaangażowanym ambasadorem Olimpiad Specjalnych.

Niełatwe początki i droga do Mediolanu

Javier Adelmar Zanetti przyszedł na świat 10 sierpnia 1973 roku w Buenos Aires. Niewiele brakowało a nie przeżył by nawet okresu niemowlęcego. Swoje drugie imię- Adelmar i życie zawdzięcza lekarzowi, który pomógł mu gdy jako noworodek nie mógł samodzielnie oddychać. Jako nastolatek był zaangażowany w pomoc w rodzinnym biznesie kuzyna oraz ojca. Jednak zawsze znajdował czas na treningi piłki nożnej, które od zawsze były jego pasją życiową. Po pradziadku odziedziczył pochodzenie włoskie, co w późniejszych latach niezwykle uprościło mu otrzymanie włoskiego obywatelstwa.

Pierwsze rozgrywki prowadził w drużynach Ligi Argentyńskiej: Talleres RdE oraz później Banfield. Dwa lata po rozpoczęciu profesjonalnej kariery piłkarskiej został zauważony przez trenera reprezentacji Argentyny Daniel Passarella. W 1994 Zanetti został powołany do kadry i rozpoczął grę w barwach narodowych.

W 1995 został przetransferowany do Interu Mediolan, co było dla niego jednym z lepszych możliwych ścieżek kariery. Z włoską drużyną zdobędzie łącznie 16 tytułów, Puchar UEFA, Puchary Włoch oraz Superpuchary. W 2010 czarno-biali zdobędą niezwykle cenne Klubowe Mistrzostwo Świata. Zanetti był pierwszym w historii kapitanem drużyny, który poprowadził drużynę do sięgnięcia po wszystkie możliwe puchary i mistrzostwo w lidze.

Nie bez kozery znany jest jako Il Trattore. Jego styl gry był niezwykle wszechstronny, sprawdzał się zarówno na pozycji lewego obrońcy jak i środkowego lub prawego pomocnika. Jego wytrzymałość pozwoliła mu na rozegranie aż 615 meczy w barwach Interu. Gra niezwykle czysto, na swoim koncie ma niewiele karnych kartek.