Najskuteczniejsi bramkarze Interu: Samir Handanovič

Samir Handanovič jest uznawany za jednego z najlepszych zawodników Interu Mediolan. Obecnie kapitan i bramkarz drużyny, wieloletni reprezentant Słowenii. Wysławił się swoim niezwykle dynamicznym stylem gry i niezrównanym refleksem. Dzięki umiejętności szybkiej reakcji jest znakomitym obrońcom rzutów karnych.

Początek kariery, droga ze Słowenii do Włoch

Samir Handanovič przyszedł na świat 14 lipca 1984 roku w stolicy Słowenii, Lublanie. Pierwszych umiejętności piłkarskich uczył się w klubie ND Slovan Lublana. Pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w 2003 roku z NK Domžale; jednak na pierwszy sezon został przez nich wypożyczony do NK Zagorje, gdzie przez sezon grał z drużyną w drugiej lidze. W 2004 roku przeszedł do włoskiego klubu Udinese Calcio, gdzie rozpoczął swoją karierę w Serie A.

Podczas okresu spędzonego jako zawodnik Udinese brał udział w meczu o Puchar Włoch w 2004 roku. W kolejnych sezonach był zawodnikiem na wypożyczeniu do Treviso oraz S.S. Lazio, gdzie głównie znajdował się w kadrze rezerwowej. Dopiero podczas pobytu w Rimini został przydzielony do podstawowego składu meczowego. To właśnie tutaj mógł pokazać swoje niesamowite zdolności golkiperskie. Sezon zakończył jako drugi najlepszy bramkarz ligi, przed nim tylko Gianluigi Buffon.

Po zakończonym w Rimini sezonie powrócił do Udinese Calcio, gdzie w końcu został podstawowym bramkarzem drużyny. Rimini zależało na odzyskaniu Handanovič, jednak transfer nie został zatwierdzony i zawodnik pozostał w Calico do 2012 roku. Już w 2009 został wybrany przez IFFHS (Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu) najlepszym bramkarzem roku. Dwa lata póżniej obronił sześć rzutów karnych w jednym sezonie, tym samym ustanawiając nowy rekord w lidze.

W końcu w barwach Nerazzurrich

Do Interu Mediolan przeszedł w lipcu 2012 roku, i już w kolejnym miesiącu brał udział w eliminacjach Ligi Europy. Zarówno kibice jak i kadra trenerska i zawodnicza byli pod ogromnym wrażeniem popisu jaki dał podczas meczu z Milanem. Podczas jednego z meczy derby obronił wiele, zdawało się niemożliwych do obrony piłek. Przez legendę Interu, Sandro Mazzole uważany jest za możliwie najlepszego zawodnika drużyny. Co potwierdzają przyznawane od wielu lat nagrody.

W 2011 roku został wybrany do Jedenastki roku Serie A oraz najlepszym bramkarzem Serie A. Portal Goal.com wytypował go na bramkarza sezonu 2012/2013. Dzięki niemu, Niebiescy sięgnęli po Mistrzostwo Włoch w sezonie 2020/2021.